Az öttusa az egyik legeredményesebb magyar sport, a szerzett olimpiai pontok alapján a sportágak hazai rangsorában a nyolcadik. Nemzetközi összehasonlításban még inkább kiemelkedik, Magyarország a legsikeresebb nemzet az olimpiai játékokon, 9 arany, 8 ezüst és 5 bronzéremmel.
A Magyar Öttusa Szövetség, nemzetközi szerepünknek megfelelően kiemelt hangsúlyt fektet a hazai versenyrendezésre. Számos világversenynek voltunk már házigazdái, utánpótlás- és felnőttszinten egyaránt. Az utóbbi időszak hazai versenysorozatát a szövetség megkoronázza az idei öt nagy nemzetközi versennyel. Immár évek óta a Peridot Fedettpályás verseny nyitja a sort januárban, ami a szintén hagyományosnak mondható kecskeméti Világkupával folytatódik májusban. Idén júliusban az Európa-bajnokságot Székesfehérvár rendezi, míg az Egyetemi Világbajnokságnak júliusban, és a Katonai Öttusa Világbajnokságnak szeptemberben Budapest lesz a házigazdája. Jövőre pedig a felnőtt-világbajnokság lesz hazánkban. Ezekről az igazán komoly eseményekről beszélgettünk Gallai István főtitkárral, és Kármán Sándor versenyigazgatóval.
Minek köszönhető a sok versenyrendezés?
Gallai István: A nemzetközi szövetség magas követelményeket állít egy-egy rendező felé, aminek nem minden tagállam tud magas szinten megfelelni. Például komoly lőteret, vagy technikai hátteret kell biztosítania a rendezőnek, ami rendelkezésünkre áll és emellett folyamatosan fejlesztjük is. A külföldi versenyzők szeretnek idejönni, mert tudják, hogy kiválóak a körülmények, és nem kell még a hatodik tusával – mint a logisztika, vagy a szállás – megküzdeniük. Ezt a magyar öttusa hosszú évek alatt építette ki, nemcsak a mostani vezetés, hanem az előző és azt megelőzőek is.
Kármán Sándor: A Nemzetközi Öttusa Szövetségnél /UIPM/ kell pályázniuk az országoknak, városoknak. A UIPM négyéves ciklusra választja ki a rendezőket, így hosszú távra tudunk tervezni a helyszínt illetően is. Ennek megfelelően Kecskemét 2020-ig Világkupa-helyszín lesz. A rendezés a magas elvárások miatt rendkívül költséges, ráadásul az elmúlt 3-4 évben közel dupla annyit kellett költeni, mint azt megelőzően. Magyarországon az állam támogatja a rendezést, és ez nagyon fontos szempont. A verseny maga, roppant színvonalas, ezért különösen népszerű a sportolók körében. Példaként, a márciusi Los Angeles-i Világkupán két selejtező csoport volt, nekünk viszont rendszerint hármat kell kialakítani, mert annyival több versenyző érkezik Kecskemétre. A férfi indulók száma közel 100, a nőké pedig általában 80-85 fő.
Deregán Gábor
A teljes cikk a nyomtatott magazinban olvasható.